Pithos
MS4648B
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4648B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body sherd from a pithos. Fabric similar to MS4648A. Horizontal bands of ropework. Trickle ornament. A common type. |
| Height | 5.7 cm |
| Length | 20.3 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

