Plow Share
82-7-183A
From: Thailand | Udon Thani | Udon Thani (City)
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Mak Sop Thai | หมากสบไถ | Phan Thai | ผาลไถ |
| Object Number | 82-7-183A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Thai | Isaan |
| Provenience | Thailand | Udon Thani | Udon Thani (City) |
| Site Name | Udon Thani (City) |
| Date Made | 1900-1981 |
| Section | Asian |
| Materials | Metal |
| Subject | Agricultural Tools and Equipment | Rice Production |
| Description | A triangular piece of iron with a pocket to fit over a plow. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Thai-Lao Ethnographic Expedition, Joyce C. White, 1981 |
| Other Number | 025 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




