Coffin
31-28-275A
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 31-28-275A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Plain wood coffin |
| Height | 27.94 cm |
| Length | 190.5 cm |
| Width | 54.61 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 31-11-28 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.