| Object Number | E16269A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arabic |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Vellum | Ink |
| Iconography | Koran |
| Inscription Language | Arabic Language |
| Description | Arabic Manuscript. This fragment is Koran 2, 224-226 |
| Length | 14 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Prof. Moritz; subscription of Mrs. C. C. Harrison, 1911 |
| Other Number | Muller 20 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



