Hammer
65-25-81
From: Switzerland | Vaud Canton | Lake Neuchatel | Concise
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Vaud Canton | Lake Neuchatel | Concise |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Antler |
| Description | Number 4965 written on object in white ink. Number 26 written on a white tag attached to the object. Number XVII.26 written on object in white ink Hammer - made of antler. |
| Height | 18 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/69.37 - 4965 - Old Museum Number | 26 (tag) - Other Number | XVII.26 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


