Grattoir
EU963A
From: England | West Suffolk | Mildenhall | Warren Hill
Curatorial Section: European
| Object Number | EU963A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Provenience | England | West Suffolk | Mildenhall | Warren Hill |
| Period | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Small, roughly circular grattoirs. cf. EU 912 |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
| Other Number | 35 - Other Number | 26 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


