Axe
P2876B
From: Philippine Islands | Mindanao | Davao
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P2876B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bagobo |
| Provenience | Philippine Islands | Mindanao | Davao |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Woodsman's axe (panaga). |
| Height | 1.9 cm |
| Length | 40 cm |
| Width | 11.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1914 |
| Other Number | 720 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.