Sword
AF1213A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1213A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bayaka |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Iron | Wood |
| Description | Iron blade; wooden handle with reptile skin bound around it; iron, bulbous ornamentation at base of hilt; cylindrical iron piece is secured to base of handle. |
| Length | 62 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1042 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.