Animal Figurine
31-16-753GG
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-753GG |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Sheep? | Bulls? | Dogs? |
| Description | 2015 description: Quadruped with a downward pointing tail and two ears (?). The legs are not separated (front legs joined and rear legs joined). The ceramic is pale orange. |
| Height | 5.1 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Depth | 7.7 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




