| Object Number | MS1867 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Greek |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mold Made |
| Iconography | Seated Woman |
| Description | Woman sitting on rock on top of base. Wearing chiton and himation. Wreath in hair. Left leg crossed over right. Left arm resting in lap. Right arm with elbow on left knee holding sphere in front of figure’s face. |
| Height | 15.2 cm |
| Width | 12 cm |
| Depth | 7.1 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




