Bracelet
CG2001-2-2
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2001-2-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Silver |
| Technique | Etched |
| Description | Silver. Etched design: bilaterally symmetrical, stylized floral forms at both ends of an elongated band. |
| Height | 2 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

