| Object Number | AF4442A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arbore |
| Provenience | Ethiopia |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber | Iron |
| Description | Scarification instrument ["tooth of the mother spirit"]. Stout iron hook in stick with stout line attached. |
| Length | 58 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from Arthur Donaldson Smith, 1914 |
| Other Number | 18979A - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

