| Object Number | 2003-61-5A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ivory Coast |
| Section | African |
| Materials | Wood | Bead | Copper | Twine |
| Technique | Carved |
| Description | Articulated female figure with arm broken off. Carved wood, twine and trade beads, copper anklets, from the Kyama or Ebrie People of the Ivory Coast. |
| Height | 36.2 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.2196 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
