Blade
EU1928A
From: France | Somme | Montieres | Etouvy
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1928A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Campignian |
| Provenience | France | Somme | Montieres | Etouvy |
| Period | Campignian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint blade - Original locality given simply as "France" but "Montieres Etouvy" written on specimen. Light yellow-brown unpatinated flint. |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | CP 26 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


