Hair Pin
AF848A
From: Zaire | Isangi | Lomami River | Congo River
Curatorial Section: African
| Object Number | AF848A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Isangi | Lomami River | Congo River |
| Section | African |
| Materials | Elephant Ivory |
| Description | Long hair pin, undecorated, one rounded flat end. |
| Length | 29 cm |
| Outside Diameter | 2.6 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 55 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




