Sherd
65-25-8A
From: Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | Cortaillod
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-8A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | Cortaillod |
| Period | Bronze Age |
| Date Made | 2000-800 BCE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sherd |
| Length | 8 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/71.19 - 5959 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


