| Object Number | 2003-38-155 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Cotton |
| Technique | Block Printed | Resist Dyed |
| Iconography | Floral |
| Description | A canopy or tent, woven of cotton, printed in floral and leaf pattern in India resist dye, blue, white with a closed top of plain cloth with an opening. |
| Height | 179.07 cm |
| Length | 172.72 cm |
| Width | 121.92 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.1760 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




