Knife
65-25-98
From: Switzerland | Lake Biel
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-98 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Lake Biel |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stone | Antler |
| Description | Number 16675 written on object in red ink. Stone with antler handle. |
| Height | 19.7 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/78.64 - 16675 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


