Sherd
MS4615.39
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.34, but edge of one handle preserved and fabric reddish yellow (5 YR 7/6), covered with red (2.5 YR 5/8) paint on underside, darker on upper surface. Added white: crosshatched triangles on upper surface; rising hatched triangles on edge. East Cretan White-on-dark Ware. For the shape see Hall 1904-05: pl. 32, no. 1 (Gournia); for the ornament see Betancourt 1984 c: 22, Motif 2, and fig. 3-3, above. |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Outside Diameter | 26 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
