Paddle
29-175-384
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-384 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Lanceolate-shaped blade, indenting near point, then flaring slightly again before point. Rod-like handgrip, wider and thicker than stem. Stem flattened near grip. Light orange-red stain on blade and very upper end of stem. |
| Length | 135 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/9114 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.