Doll
36887A
From: Wyoming | Wind River Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 36887A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Shoshone |
| Provenience | Wyoming | Wind River Reservation |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Hide | Bead |
| Iconography | Male |
| Description | Male doll, one of a pair. |
| Length | 17.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | John Wanamaker Expedition, 1900; R. Stewart Culin, 1900 |
| Other Number | 14 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



