Sherd
MS4615.47
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.6 but fabric reddish yellow (7.5 YR 7/6) with a paler surface, with red (2.5 YR 5/8) to nearly black paint, and added white paint. Dark band on rim, inside and out. Added white: double row of dots, above two bands, on dark band on exterior. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 28, no. 21 (Gournia). |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
