Sherd
MS4615.46
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Body-sherd and edge of a handle (?) from a closed vessel (probably a bridge-spouted jar). Medium textured, reddish brown (2.5 YR 5/4) clay with a paler surface, covered with black paint, with decoration in added white paint. Dark paint on exterior. Added white: concentric semicircles and diagonal lines. East Cretan White-on-dark Ware. |
| Height | 6 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
