Tool
2006-10-106
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-106 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Description | Is notched and broken on one end. Possibly a long bone. Original Label: Moosseedorfsee. |
| Height | 1.9 cm |
| Length | 12.1 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1419 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


