Blade
EU2058A
From: France | Dordogne | Laugerie
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2058A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Flint implements (2) - Utilized flakes Revised Card: Flint blade - White patination. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | 282 - Field Number | 4309 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


