Fibula (Pin)
65-25-190
From: Italy | Venetia | Caverzano
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-190 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Venetia | Caverzano |
| Locus | Tomb |
| Section | European |
| Materials | Bronze |
| Description | bronze fibula - broken |
| Height | 10.5 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/11.50 - 83611 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


