| Object Number | EU2632A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Holland |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint arrowhead. Tanged and barbed. Grey-white patination. Evidently resharpened at later date. E-I-100. See No 3 in photo. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Exchange with the Rijksmuseum van Oudheden, Leiden, 1913 |
| Other Number | Leiden E-I-100 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


