Kylix
L-29-53
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-29-53 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Etruscan (uncertain) |
| Provenience | Mediterranean |
| Creator | Red Swan Group |
| Date Made | 5th century BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Superposed Color |
| Iconography | Goose | Olive |
| Description | goose encircled by white-painted lines and olive leaves. A&B, on each side a horizontal line of 3 olive leaves. |
| Height | 4.4 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Outside Diameter | 14.2 cm |
| Other Number | 1929-6-52 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.