Rim Sherd
65-25-223A
From: Yugoslavia | Serbia | Starcevo
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-223A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bohemian Neolithic | Danubian Culture |
| Provenience | Yugoslavia | Serbia | Starcevo |
| Period | Bohemian Neolithic I | Bohemian Neolithic II |
| Date Made | 5600-4200 BC |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Burnished |
| Description | rims sherds of burnished ware |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/34.105 - 4355 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


