Figurine
65-25-218
From: Yugoslavia | Serbia | Vinca
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-218 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bohemian Neolithic | Danubian Culture |
| Provenience | Yugoslavia | Serbia | Vinca |
| Period | Bohemian Neolithic | Danubian II | Danubian II |
| Date Made | 4900-4400 BCE |
| Section | European |
| Materials | Terracotta |
| Description | Pottery/Terracotta figurine. Small, broken |
| Height | 6 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/38.11 - 4159 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


