Pipe
A1517A
From: Siberia | Lower Yenisei Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | A1517A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Samoyed |
| Provenience | Siberia | Lower Yenisei Valley |
| Culture Area | Siberia |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1915 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Brass | Leather | Animal Horn (uncertain) | Bone (uncertain) |
| Description | Wooden pipe stem, bone or horn mouth piece. Two bands of ornamented metal wrapped around the center and the bowl end. A third band is missing. |
| Length | 22 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Siberian Expedition, Henry Usher Hall, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



