Box
AF549A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF549A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Razor box. Rectangular carved wooden box with lid; dark brown in color; on both the front and back sides of box there is a pattern of carved diamonds, similiar to those on the lid; small hole found in the center rear of the bottom of the box. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 31.4 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 640 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.