Cornice
Plaque
32-36-3B
From: Italy | Latium | Minturnae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 32-36-3B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Latium | Minturnae |
| Locus | Republican Forum |
| Date Made | 299-200 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Description | Piece of terracotta cornice. |
| Height | 50 cm |
| Length | 74 cm |
| Depth | 55 cm |
| Credit Line | Minturnae (Italy) Expedition, Jotham Johnson, 1932 |
| Other Number | 1211 - Field No SF | J-1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.