Door Jamb
29-75-555
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-75-555 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Room 100 E |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Ptah | Shrine | Maat | Ramesses II |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Ptah in shrine facing left. Before him a figure (arms only) of the king offering a figurine Ma'at. At upper right corner is socket for bolt. At upper left corner is prenomen of Ramses II. |
| Height | 73.5 cm |
| Width | 41 cm |
| Depth | 12 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.