Ring
29-221-3
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-221-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | India |
| Section | Asian |
| Materials | Carnelian | Silver |
| Description | Plain silver band with octoganal carnelian stone. Stone carving looks like an arrow shot thru 2 swirls but is still very fluid in appearance. |
| Height | 2.7 cm |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 3 - Sommerville Number | Ring Box 20 - Sommerville Number | 682 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.