Seal Ring
29-221-43.1
From: India | Delhi | Agra
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-221-43.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hindu |
| Provenience | India | Delhi | Agra |
| Section | Asian |
| Materials | Silver |
| Description | Two silver (lead?) ring with oval seal decoration. Band decorated with nude women holding tree branches on either side of the oval. The oval is decorated with a figure 8-like design. Believed to be a seal ring used in matrimony. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 43 - Sommerville Number | Ring Box 20 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.