Pithos
MS4648A.2
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4648A.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Handmade |
| Description | Body-sherd from a pithos. Coarse, unevenly colored brown (7.5 YR 5/2-4) to reddish brown (5 YR 5/2) clay, with dark and light inclusions. Wiped with water. Not burnished. Handmade. Applied band with diagonal slashes. Trickle ornament. Comments: MM III-LM I. A common type. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 12.5 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
| Other Number | 513 (P. Betancourt's 1991 publication) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.