Pithos
MS4648C
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4648C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Handmade |
| Description | Rim-sherd from a jar (?). Edge of spout, at the rim. Coarse, red (2.5 YR 4/4-6) clay with light and dark inclusions. Wiped with water. Not burnished. Handmade. Bands of ropework. |
| Height | 8.6 cm |
| Length | 10.9 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Outside Diameter | 25 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
