| Object Number | 2003-75-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Circular basket with dark stripe around the center. |
| Height | 12 cm |
| Width | 10 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.2102 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


