Rim Sherd
Cup
MS4617.1
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a straight-sided cup. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay, with decoration in reddish brown paint and added white paint. Wiped with water and burnished. Band on rim, inside and out. Leaf-like tendrils. Added white: pendant concentric semicircles on band on inside of rim; thin band and vertical lines on band on outside of rim. Surface eroded. Comments: LM IA. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. For the motif see MS4637-104. |
| Height | 4.3 cm |
| Length | 3.9 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
