Microliths
Scraper (uncertain)
EU1403A
From: France | Couillet
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1403A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Couillet |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Azilian microliths. Scrapers? |
| Length | 3 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the American School of Prehistoric Research in Europe, Ales Hrdlicka, Director, 1924 |
| Other Number | 5 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


