| Object Number | 30-13-1.36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ovimbundu |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Boar Tusk |
| Description | Tip of boar's tusk; part of Medicine Man's divining tray. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 1 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. T. W. Woodside, 1930 |
| Other Number | 30-13-1JJ - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

