Covered Basket
AF1848A
From: Zaire | Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1848A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baluba | Batempa |
| Provenience | Zaire | Belgian Congo | Kasai District |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Description | Basket: twilled with dark ornamental lozenges. Rim is composed of two wide splints with checkerboard binding. |
| Height | 22.7 cm |
| Outside Diameter | 31.2 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 654 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




