Statue
97-17-7
From: Cameroon
Curatorial Section: African
| Object Number | 97-17-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cameroon |
| Section | African |
| Materials | Wood | Glass | Bead | Horn (animal part) |
| Technique | Carved |
| Iconography | Woman | Bowl | Figures | Antler | Skull |
| Description | A tall female figure with scarification marks and beads standing in a bowl filled with four smaller figures, two curved antlers, two straight antlers, and a wooden carving of an animal skull. |
| Height | 67.31 cm |
| Width | 43.18 cm |
| Outside Diameter | 15.3 cm |
| Credit Line | Gift of Fish and Wildlife Service, Department of Interior, 1997 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.