Rim Sherd
Bowl
MS4700.1
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4700.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan IB | Middle Minoan II | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a shallow bowl. Fine, pink (5 YR 6-7/4) clay, covered with unevenly colored reddish brown (5 YR 4/3) to black paint, with decoration in added white paint. Painted on interior and exterior. Added white: four bands on exterior. |
| Height | 6.4 cm |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 0.35 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
