Sherd
MS4638.14
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4638.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan I | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a jar. Medium textured, light reddish brown (5 YR 6-7/4) clay, with decoration in reddish brown to dark reddish brown paint. Handmade. Wiped with water. Linked discs. Comments: MM I-III. Middle Minoan Dark-on-light Style. For comment see MS4638.1. |
| Height | 10.1 cm |
| Length | 9.7 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
