Sherd
MS4638.13
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4638.13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan I | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a closed vessel. Medium textured, pink (5 YR 7/4) clay with a redder core, with decoration in black paint. Handmade. Wiped with water. Band at base and other designs, not fully preserved. Surface eroded. Comments: MM I-III. For comments on the Middle Minoan Dark-on-light Style see MS4638.1. |
| Height | 7.1 cm |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
