Model
29-73-947
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-73-947 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Surface near S portal |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Pylon | Tower |
| Description | Red ware |
| Height | 6 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1920 |
| Other Number | M9699 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.