Grave Marker
A506A
From: Japan | Hokkaido | Porosoran
Curatorial Section: Asian
| Object Number | A506A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ainu |
| Provenience | Japan | Hokkaido | Porosoran |
| Section | Asian |
| Materials | Wood (uncertain) |
| Description | The top piece of a man's grave marker, okkayo-kuwa (オツカヨクワ). |
| Height | 3 cm |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Hiram M. Hiller, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




