Sherd
MS4877D
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877D |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul |
| Period | Imperial Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata |
| Iconography | Sigla |
| Description | Fragment of a South Gaulish Sigillata Bowl with Latin stamped impression inscription. Not dated, but "late". |
| Height | 1.75 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 5.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.